Tavasz, magyar foci, NB I, végre… 03.01. péntek

OTP Bank liga 18. forduló 2013. március 1. pénteki játéknap:

Három hónapos pihenő után a meteorológiai tavasz első napján Magyarországon is útjára indult a labda az első osztályú bajnokságban. A magyar focit kedvelők hosszú várakozás után reménykedve, dörzsölgetve kezeiket ültek le a TV képernyője elé, vagy mentek ki a mérkőzésekre. Szinte minden csapat kerete jócskán megváltozott, így minden szurkoló kíváncsi az új szerzeményekre, a pályák közeli kocsmák alapkérdése az mostantól, kire volt érdemes pénzt áldozni, illetve kit nem kellett volna elengedni.

Miroslav Grumic belövi a PMFC második gólját az MTK kapujába

Péntek délután Pécsett vendégszerepelt az MTK. A szemre is szép futballt játszó fővárosi kék-fehérek csatárhiánnyal küszködnek, Csíki sérült, Könyvest eladták Paksra, így Tischler Patrik volt az egyedüli olyan csatár, aki az őszi szezonban is tényező volt az MTK csatársorában. Igazolni szokásuk szerint nem igazoltak senki említésre méltót. A kevesebb szerepet kapó Ladányi Tibor így tavasszal többet játszhat, illetve kíváncsian várjuk a nagy tehetségnek kikiáltott Bese Barnabást is. Garami József éppen szűkebb pátriájában, Pécsett lett a magyar labdarúgó első osztály legidősebb aktív vezető edzője, Illovszky Rudolftól vette át a stafétabotot, ezúton gratulálok neki sok szeretettel. Ő az az edző, akire nem lehet rosszat mondani, mind szakember, mind ember, mind pedagógus életpályájáról csak szuperlatívuszokban lehet beszélni. A sors a válogatott kispadján csak öt mérkőzést adott neki, azt is csak megbízással, bizony sokkal többet érdemelt volna. A pécsieknél Matyi Dezső tulajdonos, mint várható volt, kirúgta Supka Attilát, miután módszeresen szívatta a karácsonyi ünnepek előtt/alatt. A fél csapatot is lecserélte, távozott Bodnár, Bajzát, Demjén, Panikvar, Ceolin, hogy csak az ismertebbeket említsem, míg többek között érkezett Balogh Béla Kecskemétről, a volt válogatott Lázár Pál, Simon Attila Paksról és visszajött a keretbe a Supka által mellőzött Koller Krisztián. A vezető edző papíron Lőrincz Emil lett, a pályaedző Márton Gábor. Ennek kellett lenni, hiszen csak Lőrincznek van UEFA pro-licence. Lőrincz gyakorlatilag ugyanúgy ül a padon, mint ősszel, csak akkor Supka ordibált és rohangált előtte a legújabb divat szerinti öltönyben, most ugyanezt Márton Gábor teszi tréningruhában. A meccs erősen közepes színvonalú volt, a kényelmesen kezdő MTK-t hamar meglepték a pécsiek agresszív letámadással. Ennek köszönhetően már a 8. percben megszerezték a vezetést Zoran Zeljkovic pókhálózta ki a bal felső sarkot izomból, úgy 25-ről. Az igazsághoz hozzá tartozik, hogy a megítélt szabadrúgás jogtalan volt, Solymosi Pétert Nagy Olivér erősen megvezette egy műeséssel. Ezt követően volt néhány próbálkozása az MTK-nak, legközelebb Ladányi állt a gólhoz, pörgetése alig ment el a bal kapufa mellett. Majd a 25. percben jött az újabb pécsi gól. Bal oldali szöglet után Vukmir és Hegedűs egymásra várt, Miroslav Grumic kibújt és becombozta-térdezte a labdát a kapuba. Ezt követően az MTK sebességet váltott, sorra dolgozta ki a helyzeteket, ami a 36. percben góllá érett. A pécsi védelem rosszul tolódott, így Tischler passza után Ladányi Tibor egyedül maradt és lőtt a bal felsőbe. Lázár elkésett a keresztezéssel. Úgy érzem ebben a gólban Dibusz is benne volt. Jó formában ezt kivédi, nem csak beleér. Itt nem gondoltam volna, hogy ez így marad, de mégis így lett. A második félidőt javarészt az MTK meddő támadásai jellemezték. Jó benyomást tett a gyakorlatilag újoncnak számító Pölöskei Zsolt, valamint a második félidőben volt néhány ügyes megmozdulása Bese Barnabásnak is. Kanta József nem volt az igazi, arról nem is beszélve, hogy majdnem sikerült magát kiállíttatnia, egy szót sem szólhatott volna, ha az Uzomával szemben elkövetett szabálytalansága után megkapja a második sárgáját. Itt a bíró szerintem mérlegelt, ismerve Kanta sportszerűségét, nem akarta kiállítani. A Pécsben Simon Attila nem tudta megközelíteni sem a paksi formáját, csak kereste önmagát, amíg a pályán volt. A nagy tehetségnek kikiáltott Márkvárt Dávid egyenlőre nem hozta a tőle várt teljesítményt, de még bőven van ideje. Nagy Olivér jól játszott, igazából az ő szorgalmas, ügyes játéka volt a legüdítőbb jelenség a hazaiak játékában. Mondhatni a Pécs szerencsésen győzött, a döntetlen igazságosabb eredmény lett volna.

Solymosi Péter játékvezető is idény eleji formában volt, rengeteg apró hibával vezette a meccset.

PMFC-Matias – MTK Budapest 2 – 1 ( 2 – 1 )  Gólszerzők: Zeljkovic, Grumic ill., Ladányi.

Tisza Tibor elől becsúszva ment az egri védelem

Este Vácott csapott össze az Eger és a Diósgyőr. Az egrieknek, szegényeknek most a váci stadion jelenti az otthont. Legalább a váci közönség is lát focit a tavasszal, mert nagyon úgy néz ki, hogy a város csapatától ezt nem fogják látni. Sztrájkolnak a váci fiúk és a klub vezetésében is elképesztő káosz uralkodik. Egerben kirúgták Simon Antal vezetőedzőt és jelenleg a technikai vezető Tóth Dénes ül a kispadon. A keretben is jelentős változások történtek, távozott az őszi rendszeresen játszók közül Knakal, Kovács Gábor, Pavlov, Pisanjuk, Stanislaw, míg többen érkeztek, közülük Vidovic (Bp. Honvéd) és az éppen Diósgyőrből érkező Savo Rakovic neve cseng ismerősen. Diósgyőrben kizárólag a válogatott Kádár Tamás említésre méltó igazolás. Lejátszotta a két csapat a mérkőzést és sok jót nem lehet erről a meccsről elmondani. Nem állok messze az igazságtól akkor, ha azt mondom, hogy az egész szezon legpocsékabb színvonalú meccsét játszotta a két csapat. A mérkőzés 17. percében esett az egyetlen gól, jobb oldali szöglet után Rudolf együtt ugrott fel Sztankóval, aki egy nagy gyertyát öklözött, majd némi flipperezés után Tisza Tibor elé került a labda, aki azt a hálóba lőtte. Felmerült az a kérdés, hogy Rudolf akadályozta Sztankót. Nos, az a dolga Rudolfnak, hogy akadályozza a kapust. Félreértések elkerülése végett a kapust nem illeti meg semmilyen védelem az ötösön belül, vagy ahogy most trendi mondani, a kis téglalapon belül sem. Rudolf nem lökött, nem fogott, csak felugrott a kapussal együtt, így szó sem lehetett szabálytalanságról. Ezt követően unalmas mezőnyjáték zajlott a pályán némi egri mezőnyfölénnyel. A második félidő vége felé úgy beszorult a Diósgyőr, hogy emberhátrányban lévő jégkorongozók módjára vagdosták ki a labdákat. Abban reménykedhettek az egri szurkolók, hogy talán Németh Norbert lába elsül, de nem így történt. Diósgyőrben örülhetnek a teljes szezon első idegenbeli győzelmének, a játéknak kevésbé, mert az elszomorító volt. Ilyen játékkal az Eger biztos kieső, gyanítom ettől sokkal jobb játékkal is, a Diósgyőr pedig piszok nagy szerencsével nyert, de ez a produkció csak az Eger ellen lesz elég. Ettől a miskolci publikum sokkal, de sokkal többet vár és érdemel. A döntetlen ezen a meccsen is igazságosabb eredmény lett volna, de ezt a sportágat nem pontozzák, igaz akkor lehet egyik csapat sem kapott volna pontot. Nagyon fontos három pontot gyűjtött be a Diósgyőr, de tudniuk kell, hogy nem érdemelték meg, dolgozni kell, ettől sokkal jobban kell játszani.

Kassai Viktor játékvezető gyakorlatilag hibátlanul vezette a meccset, a lassítások minden alkalommal az ítéletei helyességét igazolták. Csak, hogy kötekedjek, talán, ha műesésért Rudolf Gergelynek az első félidőben nem adott sárga lapot, akkor a másodikban Farkas Ádámnak ugyanezért szintén nem kellett volna. Ha viszont Farkas az eset után odaszólt Kassainak, amit persze nem tudok, akkor még a kötekedést is visszavonom.

Egri FC – Diósgyőri VTK 0 – 1 ( 0 – 1 ) Góllövő: Tisza.